Відомий психоаналітик Ненсі Маквільямс описала 16 ознак психічного здоров'я. Вони охоплюють всі сфери життя людини: відносини з самим собою, з іншими людьми і світом в цілому.
- Здатність любити
Любов до інших мотивує людину до того, щоб давати, а не брати. Коли ми любимо, хочеться довіряти і відкриватися перед іншою людиною, співчувати і допомагати. Любов до себе допомагає відчувати власні потреби, піклуватися і приймати себе таким, який є, з усіма перевагами і недоліками. Любов - емоція, що зціляє душу.
- Здатність працювати
Це відноситься не тільки до професії. Це взагалі здатність виконувати завдання, які людина сама ставить перед собою або отримує ззовні.
- Здатність грати
Дорослі, які зберегли здатність грати, відрізняються високою креативністю, гнучкістю і фантазією, мають хороше почуття гумору, в будь-якому віці залишаються допитливими і готовими вчитися новому.
- Здатність вибудовувати і підтримувати стабільні відносини
Інакше кажучи - здатність до безпечної прихильності. Ознаки прихильності безпечного типу у дорослих:
здатність витримувати тривогу і стан власної емоційної вразливості;
готовність до емоційної близькості у відносинах;
досить високий рівень довіри до світу;
впевненість в своїх відносинах і в партнері;
здатність не піддаватися страхам, а перевіряти їх, порівнюючи з об'єктивною реальністю;
почуття комфорту в близькості, але і збереження особистої незалежності.
- Автономія
Це якість спирається на відчуття власної сили і незалежності. Вона дозволяє людині робити те, що корисно для нього в тій чи іншій ситуації. У мозку за цю якість відповідають пошукова система і гормон допамін. З автономією, так само як і зі здатністю грати, безпосередньо пов'язані допитливість і здатність до навчання.
- Концепція інтегрованості (сталість себе і об'єкта)
Звучить досить складно, але насправді це здатність бути в контакті з різними сторонами своєї особистості, вміння сприймати себе цілісним в часі і приймати зміни, що відбуваються, витримувати конфлікти і не руйнуватися.
- Сила его
Здатність відновлюватися після стресу і адаптуватися до різних ситуацій.
- Реалістична і надійна самооцінка
Багато людей оцінюють себе занадто суворо, а інші, навпаки, мають завищену самооцінку. Людина з нормальною самооцінкою здатна бачити свої недоліки, але в цілому ставиться до себе добре. Вона без особливої тривоги й образи сприймає критику на свою адресу, здатна вчитися на своїх помилках. Надійність самооцінки проявляється не в повній відсутності залежності від чужої думки, а в швидкому відновленні самооцінки до колишнього рівня після її ураження.
- Система ціннісних орієнтацій
Цінності - моральний центр особистості і одночасно її внутрішня опора. Система цінностей дає відповіді на питання, що таке добре і що таке погано, і визначає вибір людини. Формування системи цінностей відбувається протягом усього життя, але основні цінності залишаються в більшій мірі незмінними.
- Толерантність до переживання інтенсивних емоцій
Виносити напругу емоцій - значить відчувати свої емоції, бути з ними в контакті і при цьому не діяти під їх впливом, а керуватися раціональними мотивами в своїй поведінці.
- Рефлексія
Погляд на себе ніби збоку. Люди з розвиненою рефлексією зазвичай добре бачать, що саме є їхньою проблемою, а отже, можуть максимально швидко і ефективно знайти її рішення.
- Менталізація
Розуміння того, що інші люди - окремі особистості, що вони можуть дуже сильно відрізнятися від нас, мати свої особливості і потреби. Не кожна їхня дія має відношення безпосередньо до нас, а може бути викликано особистими (нам невідомими) мотивами.
- Володіння великою кількістю варіантів ефективних психологічних захистів і гнучкість у використанні стратегій подолання
- Баланс між власними інтересами та інтересами свого оточення
Ця рівновага між тим, що ми робимо для свого оточення, і тим, що хочемо і робимо для самих себе. Іншими словами - баланс між "віддавати" і "отримувати".
- Вітальність
Відчуття себе живим. "Змертвіння" може виникнути як захист від нестерпного болю, і тоді людина не може нормально функціонувати. По-справжньому "жива" (вітальна) людина - та, яка відчуває своє тіло, свої емоції, яка здатна сприймати об'єктивну реальність за допомогою своїх органів почуттів і відповідати на одержувані ззовні звернення - стимули.
- Смирення
Ухвалення того, що ми не можемо змінити, і здатність щиро сумувати про те, що неможливо отримати. Це визнання своєї недосконалості, своєї обмеженості, а часом і безсилля.